Eksperimentinės etno muzikos projektas ,,TABALAI" Neringoje
2017 02 04

Šventės "Stintapūkis" metu Neringoje, Nidoje, š.m. vasario 4 d. bus pristatomas klaipėdiečių menininkų eksperimentinės etno muzikos projektas ,,TABALAI".
Vienas iš svarbių visuomenės raidos veiksnių - komunikacija, informacijos perdavimas. Kalbamės telefonais, dalyvaujame socialiniuose tinkluose, skaitome spaudos leidinius, klausomės radijo. Visa tai darome norėdami perduoti arba gauti informaciją. Tai gana sudėtingo pasirengimo reikalaujantys procesai. O kaip buvo seniau? Galimas vizualinis kontaktas kūrenant laužus, prižiūrint švyturius arba rašant laiškus. Tai skirta didesniems atstumams. Kaimo reikmėms pakako tabalų.
Tabalai - patys primityviausi signaliniai, mušamieji instrumentai - istoriniuose šaltiniuose minimi nuo XVIII amžiaus. Viena, dvi, trys sausos uosio ar klevo lentos su galuose išgręžtomis skylėmis virvėms įverti (kartais lenta pakeičiama metalo gabalu). Lentos vertikaliai (kartais horizontaliai) pakabinamos ant medžio, namo pastogėje, prie klėties ar pirties. Tabalais nuo seno būdavo išgenama banda, pranešama apie gaisrus ir kitas nelaimes, šaukiamos sueigos, kviečiama į pirtį, iš laukų pietums. Jie labai tiko vestuvėms, apeigoms, kitokiems pasilinksminimams. Tabalų garsas būdavo girdimas ir už kelių kilometrų.
Įdomu kaip jie atrodytų šiuolaikinio miesto erdvėse, ar pakaktų smalsumo ir drąsos jais perduoti žinutę? Šis klausimas 2014 metais ir paskatino eksperimentinės - etno muzikos kūrėją Donatą Bielkauską inicijuoti projektą "Tabalai".
"Tabalai" kaip viešojo meno instaliacija 2014 m. pristatyti Karaliaučiuje ir Klaipėdoje tarptautiniame projekte „Pažink svetimšalį“. Projekto muzika taip pat skambėjo festivaliuose "Mėnuo Juodaragis", "Suklegos", "Kauno Hanza dienos", "Pamatai", "Užaugau Lietuvoj".
Šiuo metu projekte dalyvauja trys muzikantai: Kristijonas Lučinskas, Viktoras Rubežas, Donatas Bielkauskas.
Atlikėjai groja tabalais, birbynėmis, kanklėmis, būgnais ir įvairiais smulkiais senosios ir dabartinės buities daiktais: dalgiu, grėbliu, ąsočiu, tarka, kultuve ir t.t. Drąsiai eksperimentuojama jungiant šiuolaikines technologines galimybes su tradicinės etno aplinkos pajautimu.