Išskirtinė kino šventė jau 8 kartą vasarą palydėti kviečia į Nidą
2016 08 19

Baigiantis vasarai, rugpjūčio 23–30 d., jau 8 kartą kino mylėtojus atvykti į Nidą kviečia tarptautinis kino festivalis „Baltijos banga“. Nidos Kultūros centro salėje „Agila“ nemokamai bus rodomi geriausi pastarųjų metų lietuvių, mūsų artimiausių kaimynų latvių ir estų pilnametražiai ir trumpametražiai vaidybiniai bei dokumentiniai filmai, taip pat kino klasika. Iš viso pamatysime po 6 estų ir lietuvių, 4 pilno metražo ir 4 trumpo metražo latvių kino kūrėjų juostas. Taip pat išvysime ir kitų Baltijos kaimynių, festivalyje dalyvaujančių viešnių teisėmis, – du Lenkijos filmus ir du aktualiosios dokumentikos filmus, sukurtus Vokietijos televizijos ir radijo kanalo „Deutsche Welle“. Ankstesniuose festivaliuose žiūrovai jau matė Danijos, Švedijos, Suomijos, Vokietijos režisierių darbus, o štai vienas iš didžiausių pasaulyje transliuotojų – vokiečių radijo ir televizijos kanalas „Deutche Welle“ – pirmą kartą su savo filmais oficialiai dalyvaus lietuviškame kino festivalyje. Vokiečių kino kūrėjų dokumentiniai filmai ypač aktualūs. „Vienas iš tų filmų pasakoja apie tuos klestinčios Europos gyventojus, kurie dėl vienų ar kitų priežasčių ryžtasi kalbėti bekompromisę tiesą apie gyvenimą savo šalyje, apie valdžios veiksmus, nuslėptus nuo visuomenės įvykius ir jų pasekmes. Manau, kad toks filmas aktualus ir Lietuvai. Kitas filmas – apie pabėgėlius. Ši tema dabar visus labai jaudina, o kai kurias šalis ir skaudžiai paliečia. Manau, ir mums laikas daugiau tam skirti dėmesio,“ – sako festivalio vadovas ir įkūrėjas, kino režisierius Gytis Lukšas.
Tradiciškai kino mylėtojai galės išvysti lietuvių, latvių ir estų kino klasikos. Demonstruojami tik kruopščiai restauruoti ir skaitmenizuoti senieji vaidybiniai filmai. Tai latvių režisieriaus Leonido Leimanio 1969 m. drama „Mano turtinga ponia“, estų režisieriaus Olavo Neulando 1979 metų drama „Lizdas vėjyje“, ir apklausos metu 1997 metais žiūrovų bei kritikų geriausiu Lietuvoje pripažintas lietuviškas filmas – režisierių Algirdo Dausos, Almanto Grikevičiaus drama „Jausmai“ (1968 m.).
Kaip ir kasmet festivalio metu veiks didelio populiarumo sulaukusi vaikų animacijos mokyklėlė, kurią ves patyrę šio žanro meistrai, o jai pasibaigus vaikų sukurtą animacinį filmą, inspiruotą lietuvių tautosakos, tradiciškai išvysime dideliame ekrane. Šių metų mokyklėlėje bus naujovių – vaikai mokysis ne tik piešti, bet ir kitokios animacijos technikos, be to, mažuosius kūrėjus dažniau išvysime viešumoje. „Šiais metais sugalvojome net mokyklėlės formą pakeisti: vaikai daugiau bus gatvėse, aikštėse, daugiau klajos su pačių padarytomis lėlėmis. Tai galėtų būti įdomu ne tik vaikams ir tėveliams, manau, tai sudomins ir visus praeivius. O toks yra mūsų tikslas – sudominti šiuo renginiu visus tuo metu atostogaujančius“, – sako Gytis Lukšas.
Simboliška, kad „Baltijos bangos“ atidarymas kiekvienais metais vyksta Baltijos kelio dieną, rugpjūčio 23-iąją. Festivalio siekis - išsaugoti trijų Baltijos kaimynių kino kūrėjų draugystę, skatinti ir inspiruoti bendrus kino projektus (džiugu, kad jų daugėja). Paskutinė vasaros savaitė Nidoje tapo Lietuvos, Latvijos ir Estijos kino menininkų susitikimų vieta, nuo kurios kartais gali prasidėti ir dideli bendri darbai. Tai ir puiki vieta neformalioje, jaukioje aplinkoje aptarti aktualiausius kino kūrėjams klausimus. Be trijų Baltijos šalių ir kitų pajūrio kaimynių filmų peržiūrų, festivalio programoje – susitikimai su kūrėjais, seminarai. Šiais metais įvyks seminaras-diskusija „Audiovizualinių kūrinių autorių teisės Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje“. Prie tokio pokalbio organizavimo labai aktyviai prisidėjo Lietuvos audiovizualinių kūrinių autorių teisių agentūra „Avaka“ su jos generaliniu direktoriumi Dariumi Vaitiekūnu. Svarbiausias ir itin aktualus autorių rūpestis bus išreikštas bendru pareiškimu – trijose Baltijos šalyse būtina sinchronizuoti pastangas ginant audiovizualinių kūrinių autorių teises, ir ypač skaitmeninėje erdvėje.
Šis festivalis lietuvių žiūrovams suteikia retą progą susipažinti su artimiausių kaimynų kinematografu, kurį retai kada išvysi didžiuosiuose šalies ekranuose. Anot Gyčio Lukšo, „Baltijos banga“ – tai šventė ir kino kūrėjams profesionalams, ir žiūrovams, kurie neabejingi tikram, profesionaliam kinui. Festivalis ypatingas tuo, kad jam nebūdinga „varžytuvių“ įtampa, kurios netrūksta kituose festivaliuose. Čia yra dalijimasis tuo, ką geriausio sukūrė kiekviena iš dalyvaujančių festivalyje šalių. Tai jaukus, nerėksmingas, neglamūrinis kino renginys, kasmet vykstantis viename gražiausių ir savičiausių Lietuvos kampelių.
Visi festivalio filmai bus demonstruojami originalo kalba su lietuviškais bei angliškais subtitrais. Išsami festivalio programa lietuvių ir anglų kalbomis skelbiama festivalio tinklalapyje ir socialiniame tinkle „facebook“.

2016 METŲ PROGRAMA
Rugpjūčio 23 d., antradienis
17.00 "Baltijos bangos" introdukcija
18.00 Festivalio atidarymas
19.00 SKRUZDĖLYNAS / SIPELGAPESA / Estija
Režisierius Vladimir Loginov
21.00 RAMYBĖ MŪSŲ SAPNUOSE / Lietuva
Režisierius Šarūnas Bartas
Rugpjūčio 24 d., trečiadienis
18.00 RUČĖ IR NORIE / RUČS UN NORIE / Latvija
Režisierius Ināra Kolmane
19.30 ŠALTOS AUSYS / Lietuva
Režisierius Linas Mikuta
20.30 BELAIDIS GYVENIMAS / JUHTMEVABA ELU / Estija
Režisierius Peeter Vihma
21.30 EDENO SODAS / Lietuva
Režisierius Algimantas Puipa
Rugpjūčio 25 d., ketvirtadienis
19.00 MANO TĖVAS BANKININKAS / MANS TĒVS BAŅĶIERIS / Latvija
Režisierė Ieva Ozoliņa
20.30 PRISIMENU MOTINOS BALSĄ / Lietuva
Režisierė Agnė Marcinkevičiūtė
22.00 ALPINISTAS VAIDUOKLIS / MUST ALPINIST / Estija
Režisierius Urmas Eero Liiv
Rugpjūčio 26 d., penktadienis
11.00 Seminaras-diskusija: AUDIOVIZUALINIŲ KŪRINIŲ AUTORIŲ TEISĖS LIETUVOJE, LATVIJOJE IR ESTIJOJE
Festivalio svečias - vokiečių TV kanalas Deutsche Welle
19.00 MAIŠTININKAI – SUKILĘ PRIEŠ SISTEMĄ / WHISTLEBLOWER – ALONE AGAINST THE SYSTEM
Režisierė Carmen Meyer
20.00 KELIAS Į LAISVĘ / MEINE FLUCHT
Režisierė Elke Sasse
Rugpjūčio 27 d. šeštadienis

16.00 ANIMACIJOS MOKYKLOJE SUKURTO FILMO PREMJERA
Animacijos mokyklos uždarymas
Festivalio viešnia - Lenkija
19.00 ĮSIBROVĖLIS / INTRUZ
Režisierius Magnus von Horn
21.30 DIEVAI / BOGOWIE
Režisierius Lukasz Palkowski
Rugpjūčio 28 d., sekmadienis
18.00 MARIUPOLIS / Lietuva
Režisierius Mantas Kvedaravičius
20.00 NULINIS TAŠKAS / NULLPUNKT / Estija
Režisierius Mihkel Ulk
22.15 MANO TURTINGA PONIA / PIE BAGĀTĀS KUNDZES / Aukso fondas / Latvija
Režisierius Leonīds Leimanis
Rugpjūčio 29 d., pirmadienis
18.00 Į ŠVIESĄ / VALGUSEKS /VALGUSENI /VALGUSENA / Estija
Režisierė Nora Särak
19.00 AUŠRA / AUSMA / Latvija
Režisierė Laila Pakalniņa
21.30 LIZDAS VĖJYJE / TUULTE PESA / Aukso fondas / Estija
Režisierius Olav Neuland
Rugpjūčio 30 d., antradienis
18.00 TRUMPAMETRAŽIAI LATVIŲ REŽISIERIŲ FILMAI / Latvija
Režisieriai: Uldis Cipts, Uģis Olte, Valerijs Olehno, Gatis Ungurs
20.00 JAUSMAI / Lietuva / Aukso fondas / Lietuva
Režisieriai: Algirdas Dausa, Almantas Grikevičius