Paaiškėjo jaunųjų pora, kuri susituoks festivalio „Tek saulužė ant maračių“ metu
2017 06 02

Neringoje įsibėgėja pasiruošimas vienai svarbiausių kurorto vasaros švenčių – tarptautinam folkloro festivaliui „Tek saulužė ant maračių“. Po ilgo ir sudėtingo atrankos proceso pagaliau išrinkta ir jaunavedžių pora, kurią pagal visus Mažosios Lietuvos papročius sutuoks šiemet vestuvių tematikai skirto etnofestivalio metu.
Šiemet, birželio 23-25 dienomis jau devynioliktąjį kartą vykstančios šventės metu minimas Jonines neringiškiai nusprendė priderinti ne tik prie kulminacinio gamtos, tačiau ir prie žmogaus gyvenimo virsmo – vestuvių. Simboliška, kad į paparčio žiedo paieškas kviečianti trumpiausia metų naktis, taps lemtinga šį žiedą jau radusiai porai.
Paskelbę atvirą atranką, per porą savaičių festivalio organizatoriai sulaukė virš trisdešimties potencialių jaunavedžių porų anketų. Komisiją labiausiai nustebino tai, kad visi, ilgą klausimyną užpildžiusieji parodė itin didelę motyvaciją pagal senuosius Mažosios Lietuvos papročius susituokti būtent Kuršių nerijoje. Galiausiai, atsižvelgdami į visas aplinkybes ir technines bei teisines galimybes bei potencialių jaunavedžių pasiruošimą ir motyvaciją, tapti festivalio jaunųjų pora buvo nuspręsta pakviesti klaipėdiečius Donatą ir Valmantą.
„Susipažinome draugų gimtadienyje. Mylimasis buvo pažadėtas kitai damai - norėta jį supiršti, o štai jo dėmesį tą vakarą patraukė visai kita damutė... Kartais žvelgi žmogui į akis ir matai savo sielos atspindį. Tai gi prasidėjo gražus tris metus trukęs pasimatymų, pažindinimosi, juoko ciklas. Tas nenusakomas jausmas, kai jauti, kad kitas žmogus tave papildo ir atvedė mus iki sprendimo tuoktis“ – apie poros motyvaciją tuoktis šią vasarą pasakoja Donata.
Tarptautinis folkloro festivalis „Tek saulužė ant maračių“ – tradicinis renginys, jau beveik du dešimtmečius organizuojamas Nidoje. Festivalis kasmet pritraukia ne tik tradicinės, bet ir šiuolaikinės etno muzikos atlikėjus iš Lietuvos ir užsienio šalių.
XIX TARPTAUTINIS FOLKLORO FESTIVALIS NERINGOJE „TEK SAULUŽĖ ANT MARAČIŲ“
TEMA – „VESTUVĖS“
2017 M. BIRŽELIO 23-25 D.

PRELIMINARI PROGRAMA
Birželio 23 d., PENKTADIENĮ
Nuo 10.00 val. MUGĖ, DIENOS MEISTRO RINKIMAI (pieva Nidos uoste)
Nuo 15.00 val. EDUKACINĖS PROGRAMOS (pieva Nidos uoste)
18.00 val. PRADŽIOS KONCERTAS (scena Nidos uoste)
19.30 val. RASOS – MERGVAKARIS: žoliavimas, vainikų pynimas, burtai ir apeigos (Tylos slėnis)
21.00 val. JONINĖS (pieva Nidos uoste)
22.30 val. VAKARO KONCERTAS: Gilė, Sandra Carrillo and Sabor Latino LT (Ispanijas/Italija/Lietuva), Parranda Polar (Scena Nidos uoste)

Birželio 24 d., ŠEŠTADIENĮ,
Nuo 10.00 val. MUGĖ, DIENOS MEISTRO RINKIMAI (Pieva Nidos uoste)
Nuo 12.00 val. EDUKACINĖS PROGRAMOS (Pieva Nidos uoste)
Nuo 14.00 val. SKAMBANTI KRANTINĖ: koncertai Nidos kavinėse
15.00 val. MEILĖS, VAISINGUMO/EROTIKOS SIMBOLIKA LIETUVIŲ ETNINĖJE KULTŪROJE: pranešimą skaito etnologas dr. Vytautas Tumėnas (scena Nidos uoste)
VESTUVĖS MAŽOJOJE LIETUVOJE: APEIGOS, DAINOS, TIKĖJIMAI IR LINKSMYBĖS
18.30 val. NUOTAKOS PUSĖJE: aprėdymas, atsisveikinimas su rūtų darželiu ir tėvų namais ( Nidos žvejo etnografinė sodyba, Naglių g. 2, Nida)
JAUNOJO PUSĖJE: paskutinės laisvo gyvenimo minutės su draugais, nuotakos paieškos (KNNP direkcijos kiemelis, Naglių g. 8, Nida)
19.00 val. NUOTAKOS SURADIMAS, ATSISVEIKINIMAS SU TĖVAIS IR KELIONĖ Į VINČIAVĄ (Nidos žvejo etnografinė sodyba, Naglių g. 2, Nida)
19.45 val. SUGRĮŽIMAS Į NUOTAKOS NAMUS IR KELIONĖ Į JAUNOJO NAMUS (scena Nidos uoste)
Nuo 20.00 val.
TUOKTUVIŲ APEIGOS PAGAL MAŽOSIOS LIETUVOS TRADICIJAS XIX AMŽIUJE (scena Nidos uoste)
PER BARZDĄ VARVĖJO, BURNOJ NETURĖJAU: kulinarinio paveldo pristatymas (pieva Nidos uoste)
ŠOKIŲ MOKYMAI (pieva Nidos uoste)
KITAIP NUOMETUOTA: galvos apdangalų kolekcijos, skirtos moterims, sergančioms onkologinėmis ligomis, pristatymas (scena Nidos uoste)
22.00 val. DOVANOS IŠ UŽ JŪRIŲ MARIŲ: ispanų kolektyvo „ESBART FONCOBERTA DE BANYOLES” šokiai, ARMĖNIJOS TERYAN KULTŪROS CENTRO ETNINIŲ REGIONŲ VESTUVIŲ KOSTIUMŲ PRISTATYMAS (Artur Martirosyan), dudūkisto SEVADA IRITSYAN (Armėnija) koncertas
22.30 val. Teatrinė instaliacija „MEILE, DONT‘ STOP“ (Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Taikos g. 4)
23.00 val. VAKARO KONCERTAS: Rakija Klezmer Orkestar, Garbanotas bosistas, Vilniaus dailės akademijos studentų kurtų kostiumų demonstravimas (scena Nidos uoste)
Birželio 25 d., SEKMADIENĮ
8.00 SAULĖS PASVEIKINIMAS (Parnidžio kopa)
HARMONIZUOJANČIOS MUZIKOS SEANSAS (Parnidžio kopa)
Nuo 10.00 val. MUGĖ (Pieva Nidos uosto teritorijoje)
12.00 val. Interaktyvi programa VISAI ŠEIMAI (Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“, Taikos g. 4)
Esant blogoms oro sąlygoms, festivalio programa gali keistis