Projektas „Tandemas: Klaipėda – Jerevanas“ balandį žada perbristi jūrą
2017 04 07


Šiemet tiltus tarp dviejų valstybių – Lietuvos ir Armėnijos – nutiesiantis kultūrinis-meninis projektas „Tandemas: Klaipėda – Jerevanas“ kultūros ir meno mylėtojus balandį pasitinka su turininga programa. Klaipėdoje ir Neringoje vykstančius renginius, kuriuose vietiniai kūrėjai dalyvauja kartu su gausiais Armėniją atstovaujančiais svečiais, apjungia bendra idėja – ją puikiai nusako ir pats programos „Perbristi jūrą“ pavadinimas.
Nors projekte dalyvaujančias šalis skiria nemenkas geografinis atstumas, jas atstovaujantys menininkai bendras temas atranda ne tik ieškodami atsispyrimo taškų kultūrinėse sąsajose, tačiau ir politinėse bei ekonominėse abiejų valstybių realijose, o programos „Perbristi jūrą“ rėmuose siekia atkreipti dėmesį į bendrą, tiek Lietuvą, tiek Armėniją paliečiančią socialinę problemą – didelę emigraciją. Kitokį - teigiamą ir viltingą požiūrį į šio reiškinio pasekmių vertinimo ir sprendimo būdus projekto dalyviai siūlo supažindindami Lietuvos kultūros bei meno mylėtojus su įkvepiančiu pavyzdžiu.
Balandžio 12 dieną (trečiadienį) 18.00 val. Klaipėdos Universiteto Menų akademijos koncertų salėje įvyks fortepijoninio dueto „Darius Milhaud“ koncertas. Čia J. S. Bacho, F. Schuberto, F. Liszto A. Khatchaturiano, M. K. Čiurlionio ir kitų kompozitorių kūrinius atliks iš Armėnijos kilusios seserys Anahit Serekian ir Armine Soghomonyan. Nors Anahit gyvena Prancūzijoje, o Armine – Armėnijoje, tai netrukdo atlikėjoms kartu užsiimti kūrybine veikla, kuri reikalauja ne tik intensyvaus bendravimo ir nuolatinio dalijimosi idėjomis, tačiau ir gyvų susitikimų bei bendrų repeticijų.
O jau balandžio 24 d. (pirmadienį) klaipėdiečiai ir miesto svečiai kviečiami į Klaipėdos Tautinių kultūrų centrą (K. Donelaičio g. 6B, Klaipėda). Čia 17 val. bus iškilmingai atidaryta armėnų dailininko, Armėnijos valstybinio pedagoginio Abovyan universiteto filosofijos pedagogikos mokslų daktaro, profesoriaus, Arturo Martyrosjano tapybos darbų paroda „Protėvių šauksmas“. Ši paroda skirta atminti tragiško istorinio fakto, lėmusio Armėnijos dabartinę būtį - armėnų genocido 102 metų sukaktį.
Mėnesio pabaigoje programa žada persikelti į Neringą – balandžio 28 d. Nidoje vyks menininkų forumas, kurio metu Lietuvos ir Armėnijos dailininkai bei menotyrininkai papasakos apie vieno seniausių menininkų įkvėpimo šaltinių - kalnų ir jūros peizažų įtaką vaizduojamosios dailės kūrėjams. Dailininkų iš viso pasaulio jau nuo senų laikų pamėgtame kurorte susirinkę svečiai ne tik prisimins tęsiama Nidos meno kolonijos tradiciją ir kitas žymių dailininkų iniciatyvų, plenerų ir kūrybinių stovyklų praktikas, tačiau ir aptars šių tradicijų palaikymo ir vystymo perspektyvas, šioms susiduriant su naujais iššūkiais.
„Tandemas: Klaipėda – Jerevanas“, dvejose valstybėse (2017 m. Lietuvoje, o 2018 m. – Armėnijoje) vykstantis projektas, kurio tikslas – dvišalis bendros patirties pasidalijimas kultūros, istorijos, meno ir edukacijos, rezonuojant socialinių iššūkių plotmėje. Minant asociatyvaus dviviečio dviračio (LT - AM) pedalus, pasirinktas maršrutas, atskleidžiantis abiejų šalių istorinius įvykius, meno ir etninės kultūros tradicijas, inspiruojantis naujų kūrybinių idėjų atsiradimą, dvišalio bendradarbiavimo, naujos meno ir kultūros auditorijos plėtrą.
Projektą įgyvendina:
Klaipėdos armėnų bendruomenė „VAN"
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“
Klaipėdos Tautinių kultūrų centras
Klaipėdos universiteto Menų akademija